Masz pytania? Zadzwoń: 227 506 249 lub 605 377 500 (8.00-16.00) albo napisz sklep@horpol.com Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy ważny pół roku!
Nowelizacja ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 620 i 1669 oraz z 2019 r. poz. 730), nad którą w lipcu obradował Sejm RP, wprowadza oprócz zadań związanych m.in. z gaszeniem pożarów, nowe zadania dla OSP:
Jak podaje portal prawo.pl, Rząd jest świadomy, że Ochotnicza Straż Pożarna od wielu lat realizuje nie tylko zadania polegające na walce z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami, ale też inne działania, które pozostają w wymiarze publicznym związane z szeroko pojętą ochroną oraz profilaktyką przeciwpożarową.
I właśnie ta profilaktyka zostanie nowelizacją ustawy wpisana do zadań dodatkowych, na które Rząd będzie co roku przeznaczał pieniądze. Jeszcze w tym roku Ochotnicze Straże Pożarne otrzymają 82 mln zł z budżetu państwa.
Każda OSP będzie mogła wnioskować o fundusze na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych oraz sportowych, które związane są z ochroną i prewencją przeciwpożarową.
Rozdział środków nastąpi na podstawie wniosków składanych przez Ochotnicze Straże Pożarne za pośrednictwem komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, właściwego ze względu na teren działania danej jednostki straży.
Środki otrzymają wszystkie jednostki OSP, zarówno te działające w strukturach KSRG, jak i poza nim, w sumie ok. 16400 jednostek. Statystycznie na jednostkę przypadnie kwota 5000 zł.
Z tych pieniędzy strażacy będą mogli realizować jedno lub więcej nowych zadań, o których wspomnieliśmy na wstępie.
Nie wiadomo jeszcze czy zadania będą mogły być realizowane przez każdą jednostkę osobno, czy też np. jednostki z obszaru gminy będą mogły połączyć własne środki tak, by zrealizować wspólne cele wynikające z zapisów ustawy. Wariant łączony wydaje się prawdopodobny, lecz ostateczne zdanie w tej sprawie będzie należało do podmiotu rozdzielającego środki.
Niezależnie od tego, jednostki straży realizując nowe zadania muszą być do nich przygotowane, także sprzętowo.
Dlaczego?
Nie wystarczy zorganizować zawodów sportowo-pożarniczych czy szkolenia pierwszej pomocy dla mieszkańców, jeśli nie posiada się do tego odpowiedniego sprzętu. Zdecydowana większość jednostek posiada taki sprzęt, ale nie wszystkie, zwłaszcza te poza KSRG. Wiele z kolei jednostek użytkuje sprzęt, na którym trudno np. realizować zapisy ustawy: "organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych" czy "propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia" w pełnym tych słów znaczeniu.
W myśl tych zapisów by dobrze krzewić kulturę fizyczną i poprawiać sprawności wykorzystywane w działaniach ratowniczych lub odpowiednio szkolić mieszkańców z zakresu pierwszej pomocy potrzeba mieć odpowiedni sprzęt sportowy i szkoleniowy.
Jednostki mogą dla obu ww zadań zatem:
Kolejnym ważnym, zadaniem jest edukowanie społeczności lokalnej w zakresie zagrożeń pożarowych. To złożone zadanie można realizować dzięki Zestawowi Dydaktycznemu dla OSP.
Zestaw dydaktyczny dla OSP umożliwia prowadzenie szkoleń oraz innych przedsięwzięć oświatowo–kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Przy jego pomocy można szybko nauczyć mieszkańców, jak postępować w sytuacji zagrożenia pożarowego, jak gasić zalążek pożaru, jak postępować przy zagrożeniu tlenkiem węgla, jak ratować ofiary wypadków komunikacyjnych czy uświadomić mieszkańcom konieczność szybkich reakcji podczas działań ratowniczo-gaśniczych, gdy mamy do czynienia z szybkim wzrostem temperatury i rozprzestrzeniania się ognia w obiektach ogarniętych niebezpieczeństwem.
Jednostki Ochotnicze mogą na nowe ustawowe zadania przeznaczyć środki w ten sposób:
Poniżej przedstawiamy wykaz produktów, które proponujemy do realizacji nowych zadań:
I. Organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej
Zestaw dydaktyczny dla OSP z kamerą termowizyjną
II. Organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych
Klucz K1 do sportów pożarniczych
III. Propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia
Zestaw szkoleniowy do defibrylatora AED
Manekin szkoleniowy ogólnego przeznaczenia
Manekin szkoleniowy do ratownictwa wodnego
Phantom szkoleniowy do nauki resuscytacji
Defibrylator treningowo-szkoleniowy AED
Zestaw z opatrunkami i kołnierzami ortopedycznymi
Maska do sztucznego oddychania
W ramach części III dostępnych jest także 10 zestawów szkoleniowych, których zdjęcia i opisy prezentujemy tutaj.
Ulotki programu:
Ulotka zestawu dydaktycznego dla OSP
Ulotka zestawów sportowych i szkoleniowych
Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem handlowym lub przedstawicielami w terenie.