Masz pytania? zadzwoń Zadzwoń: 227 506 249 lub 605 377 500 (8.00-16.00) albo napisz sklep@horpol.com            newsletter Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy ważny pół roku!

Tajemnice rękawic strażackich

02-01-2021

Naprawdę wydawało ci się, że wiesz sporo o rękawicach strażackich? Sprawdź swoją wiedzę.

 

 

Na rynku Polskim mamy dziesiątki ofert rękawic strażackich specjalnych, zarówno tych do ognia jak i technicznych mniej lub bardziej wyspecjalizowanych. We wzorach, kolorach i rodzajach mankietów można przebierać jak w ulęgałkach. A jakich dokonujemy wyborów? Ze zmęczenia trudem wyboru często najtańszych, gdyż wydają nam się nie gorsze od tych droższych.

 

Fakt, że "kto mało płaci ten dwa razy płaci", a przy tym tak naprawdę nie wie co kupił, bo sprzedawcy często ubogo opisują swoje produkty — w wielu przypadkach dlatego, że nie mają wiele dobrego o nich do powiedzenia. Sprzedają Wam cenę i ew wygląd.

Utworzony: 2018-08-29 12:54

 

"Kto mało precyzuje, ten mało wie, a jeszcze mniej uczy innych"
Ignacy Loyola

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że niewiele wiemy o rękawicach strażackich. Producenci strzegą wiele tajemnic przed użytkownikiem reklamując swoje produkty w ogólnikowy sposób, lub koncentrując się na tych danych, które z największym prawdopodobieństwem doprowadzą do sprzedaży.

Powszechną praktyką na obniżenie ceny jest stosowanie jednego kompozytu/laminatu wielowarstwowego - wszystko sklejone jest łącznie z membraną. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że bardzo to usztywnia rękawice i materiały już tak nie pracują jak powinny. Rękawice takie są też niezwykle trudne w naprawie.

W rękawicach Granqvists warstwy są luźne i niesklejone, więc można je oddzielać.
Część badań mierzy się parametrami każdego materiału z osobna i bierze się np. tylko jeden najlepszy wynik bez sumowania pozostałych słabszych. W laminacie wszystko jest już zsumowane.
Sztuką jest dorównać osobnymi warstwami w parametrach laminatu, aby jeden materiał miał wytrzymałość jak cały laminat konkurencji. Granqvists tej sztuki dokonuje i często ma nawet lepsze wyniki bezpieczeństwa.

Któż nie chciałby mieć rękawic ładnych, bezpiecznych od ognia, wody i wszelkich działań mechanicznych? Do tego miękkich, komfortowych, przyjemnych, z dużą precyzją zręczności? Owszem, zapewne takie istnieją, tylko poza zasięgiem portfela przeciętnego użytkownika i możliwości finansowych jednostek strażackich.

Skoncentrujmy się zatem na najpopularniejszej grupie rękawic — niedrogich lub przystępnych cenowo.

 

Co powinieneś wiedzieć o dobrych rękawicach?

 

Na pewno prawdę o nich. Prawdę, która nie słodzi o najwyższej jakości w najniższej cenie. Pewien znany biznesmen, Pan Markiewicz powiedział: "Kiedy klient chce kupić coś tanio i najwyższej jakości odpowiadam: A po co Panu dwa produkty?" I to jest sedno zagadnienia. Cudów nie ma. Albo, albo.

Nie oszukujmy się — klasa realnego bezpieczeństwa rękawic idzie w parze z jakością materiałów, jakością wykonania i ceną. Tak, z ceną. Nie chcemy Was namawiać na zakup najdroższych produktów, o nie. W większości wypadków nie ma takiej potrzeby. Można dobrać dobry produkt w przystępnej cenie, jednak tutaj wchodzimy w strefę dużej podaży rynkowej i łatwo się w tej plątaninie ofert pogubić. Wystarczy jednak poznać kulisy produkcji rękawic zarówno od strony materiałów jak i standardu technologicznego.

Chcąc być pewnymi, że nasza oferta rękawic jest naprawdę dobra dla Was użytkowników, w ostatnim czasie zagłębiliśmy się w ten temat dość mocno. Przyjrzeliśmy się wielu produktom na rynku oczywiście ze wspomnianego wcześniej segmentu i doszliśmy do pewnych ciekawych wniosków. Polecamy dobrze zapoznać się z poniższymi wynikami obserwacji, gdyż prawdopodobnie nigdzie więcej o tym nie przeczytacie.


W naszych szwedzkich rękawicach marki Granqvists:

 

 • skóra pochodzi ze Szwajcarii. Nie stosujemy tanich skór z Azji czy Afryki. Zazwyczaj stamtąd jest ona ze starego bydła, przez to jest jej dużo i jest tania. My stawiamy na jakość, bo od niej zależy Twój komfort i bezpieczeństwo, a także trwałość i żywotność produktu.
 • skóra jest garbowana tylko we Włoszech, co daje gwarancję wysokiej jakości usługi.
 • pochodzenie i garbowanie skór od zawsze w tym samym miejscu. Nie zmieniamy garbarni dlatego, że gdzieś jest taniej. Mamy stałych, sprawdzonych dostawców. Od lat.
 • stosujemy drogie licowe skóry, zamiast tanich dwoin bydlęcych (tanie = ze starych osobników) lub drogie, niekurczliwe dwoiny bydlęce (z młodych osobników). Dwoina bydlęca ze starych osobników często pęka i kurczy się od temperatury, a także jest sztywniejsza. Skóra licowa ma lepsze właściwości hydrofobowe od dwoiny.
 • nasza skóra jest naturalna i niemalowana. Oznacza to, że nie powlekamy jej chemią i wypełniaczami w celu ukrycia defektów — mamy tylko najlepiej wyselekcjonowane płachty.
 • palce są zawsze wykonane techniką Box Type 3D. Oznacza to, iż palec nie jest płasko zszyty, tylko jest dopasowany do palca dłoni. W naszych konstrukcjach palce idą do samego końca rękawicy, a szew nie znajduje się na środku palca.
 • środkowe palce nigdy nie są doszywane - tzw. Gunn Cut. Niektórzy producenci tak robią dla oszczędzenia kosztów, ale zmniejsza to komfort i bezpieczeństwo. Słabe wykonanie w technice "płaskich" palców i metodą Gunn-Cut oszczędza nawet 30% kosztów. Ale uwaga, to nie producent na tym zyskuje, tylko użytkownik traci.
 • nie stosujemy szwów tam, gdzie ich nie powinno być. Niektórzy producenci wykonują szwy na środku czubka palców oraz w miejscu zgięć palców. W ten sposób łączą taniość z możliwością efektownej wizualizacji.
 • szycie odbywa się w Polsce na specjalistycznych maszynach do szycia tylko rękawic. Część producentów szyje na dalekim wschodzie na tzw "płaskich" maszynach, takich samych jak w produkcji koszulek, co wyraźnie widać po efekcie tzw spłaszczonych palców. A przecież palce rąk nie są płaskie... Jak to potem dopasować? Chyba znany Wam problem.
 • membrana jest specjalnie zszyta z częścią wierzchnią bez wpływu na skuteczność membrany. Nie wyciągniesz też środka przy zdejmowaniu rękawicy.
 • mankiety są specjalnie wzmacniane zgodnie ze sztuką. Niestety wielu producentów zamiast być rzemieślnikami, jest wyrobnikami.
 • skóra nie pęka lub te przypadki są ekstremalnie rzadkie. W słabych rękawicach pękanie występuje najczęściej na środku dłoni lub w szwach palców. I jest powszechnym zjawiskiem, które wg utartej opinii jest normalnym zjawiskiem eksploatacyjnym. Nieprawda.
 • ukierunkowujemy się na komfort i skuteczność, a nie kuszący wygląd. Niektóre — żeby nie powiedzieć wiele rękawic — są ładne, by zamaskować w/w mankamenty.
 • idziemy strategią im wyższy model tym lepsza ochrona. Niektórzy producenci oferują tzw najwyższą ochronę w cenie najtańszych rękawic, co jest niemożliwe bez uniknięcia w/w mankamentów. Jaki sens mają wtedy droższe modele takiego producenta? - ktoś tu jest kolokwialnie mówiąc robiony w balona...

 

Jakoś czy jakość?

 

Wyżej opisane wady technologiczne (m.in. palce, szwy) są typowe dla tanich rękawic roboczych i są niedopuszczalne w naszym zakładzie produkcyjnym. Zgodnie z naszą polityką jakości takie działania są zabronione. Nasze szwedzkie rękawice są jak Volvo — może nie najpiękniejsze, ale pewne i sprawdzone — można na nich polegać.

Znana każdemu marka Siemens reklamowała się tak: "O jakości można mówić, kiedy tym, co do nas wraca są klienci, a nie produkty". Przez wiele lat doświadczeń, prób i błędów czerpiemy z tej maksymy do dzisiaj. Ty wybierając ochronę dla swoich dłoni i palców polegaj na najlepszych, sprawdzonych rozwiązaniach.

 

Kompendium wiedzy o DOBRYCH (a nie tylko dobrych) produktach znajdziesz tutaj.

 

Zadzwoń do specjalisty w Twojej lokalizacji:

Przedstawiciele Horpol

 

  łódzkie, świętokrzyskie i śląskie607 444 060 lub wyślij

  mazowieckie, podlaskie i lubelskie721 484 222 lub wyślij

  dolnośląskie, opolskie, lubuskie i wielkopolskie605 324 400 lub wyślij

  zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-

       pomorskie, małopolskie i podkarpackie693 044 900 lub wyślij

 

lub napisz na adres horpol@horpol.com, podając w zapytaniu swój adres i województwo, a przekażemy Twoje zapytanie właściwej osobie.

 

Ten wpis w blogu jest rozwojowy i będzie uzupełniany.

 
 
 

Polecane artykuły bloga

Gazetki Horpol

Gazetki Horpol

02-01-2023
Posiadając pod ręką te materiały nie przegapisz żadnej okazji na pozyskanie dobrego sprzętu dla Twojej OSP Więcej
Pranie, dezynfekcja, impregnacja i suszenie ubrań strażackich

Pranie, dezynfekcja, impregnacja i suszenie ubrań strażackich

03-01-2021
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o czyszczeniu i konserwacji ubrań specjalnych, ale boicie się zapytać. Więcej
Konsekwencje złego wyboru pralki dla straży

Konsekwencje złego wyboru pralki dla straży

16-07-2021
Test prania w 3 różnych pralkach i straty spowodowane praniem w niewłaściwych pralkach. Więcej