Masz pytania? zadzwoń Zadzwoń: 227 506 249 lub 605 377 500 (8.00-16.00) albo napisz sklep@horpol.com            newsletter Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy ważny pół roku!

Wkład ECO KTS-DUO MINI do Rambojet 25, silnie ekologiczny, gasząco-zwilżający

  • Obserwuj produkt:
  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 101911
  • Czas realizacji: 1-2 dni robocze

Wkłady gaśnicze KTS-DUO do Rambojet 25

 

Używane są jako ekologiczny dodatek do wody w celu podniesienia wydajności gaszenia pożarów grupy A. Wkładów można używać z wodą słodką i morską. W celu użycia wkładu należy posiadać prądownicę z tubą mieszającą, np. z serii Rambojet.


Wykorzystanie wkładu KTS DUO powoduje następujące korzyści:

przyspieszenie akcji i zmniejszenie szkód spowodowanych pożarem
oszczędność wody
oszczędność kosztów użytkowania sprzętu i pomp (paliwo, serwis)
oszczędności czasu wykorzystania ludzi i sprzętu, obniżenie zużycia sprzętu
obniżenie bezpośrednich szkód spowodowanych pożarem i szkód spowodowanych działaniem wody efektywność nawilgacania podczas prewencyjnego polewania.
zapewnienie gaszenia pożarów materiałów normalnie nie zwilżanych wodą (np. opony)
nie ma ryzyka skażenia środowiska jak przez konwencjonalne środki gaśnicze

 

Wkłady posiadają Atest PZH potwierdzający, że są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.

 

Jak to działa?

- Woda przepływająca przez tubę mieszającą omywa wkład i w ten sposób dochodzi do rozpuszczania się substancji aktywnych, które poprawiają właściwości gaśnicze poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody 2-4 razy. 
- Wkład obniża powierzchniowe napięcie wody, dzięki czemu woda efektywnej pokrywa gaszoną powierzchnię (jakby oblepia je, a nie spływa po nich) i jednocześnie lepiej wnika w głąb palącego się materiału (pory, szczeliny).

Te dwa efekty wyraźnie podwyższają właściwości chłodzące wody, przyspieszają gaszenie i uniemożliwiają dalsze rozprzestrzenianie się pożaru.

 Wkłady wykazują pienienie, jednak jest to tylko efekt uboczny silnego zmiękczenia wody i działania składu.

 

Wyjaśnijmy to dokładniej

TRÓJKĄT PALENIA

Żeby doszło do palenia muszą być obecne wszystkie trzy składniki trójkąta – paliwo (materiał palny), tlen (jako utleniacz) i ciepło (energia inicjująca), które inicjują i podtrzymują proces palenia. Gaszenie polega na usunięciu przynajmniej jednego z tych składników. Zwykle jednak zachodzą na raz wszystkie trzy procesy. Środek gaszący chłodzi płomień, materiał palny i otoczenie, podawanie go ogranicza lub zupełnie uniemożliwia dostęp powietrza (zalanie wodą, pokrycie pianą lub wytworzenie filmu wodnego). Paliwo usuwa się poprzez rozcieńczenie środkiem gaszącym, usunięcie z miejsca pożaru lub przykrycie materiałem niepalnym.
Działanie ochładzające środka gaszącego powstaje dzięki odparowaniu wody, która potrzebuje wielkich ilości energii do tego, żeby zmienić się z cieczy w parę. To ciepło jest właśnie pobierane z energii powstałej podczas palenia. Im większą powierzchnię materiału palnego uda pokryć się wodą, tym intensywniejsze będzie działanie chłodzące. Wielkość powierzchni pokrytej wodą jest zależna od efektu zwilżania (to znaczy jak łatwo woda rozpływa się po powierzchni materiału palnego).

 

Na filmie:

temperatura powietrza: + 6 ℃
temperatura wody: + 17 ℃
ciśnienie na pompie: 2 bar
przepływ wody na linii przepływu: 240 l/min
czas palenia: 230 s
zużycie środka zwilżającego KTS DUO: 10 g

 

A zatem w praktyce:

WODA CZYSTA

Czysta woda ma wysokie napięcie powierzchniowe (74 dyn) i dlatego tworzy duże krople. Te krople mają stosunkowo małą powierzchnię, słabo zwilżają materiał palny i ze względu na swoją wielkość nie mogą przenikać do porów w płonącej substancji. Powoduje to efekt gaszenia na powierzchni, woda po powierzchni ścieka szybko i po odparowaniu dużych kropli materiał znów się pali.

ŚRODEK ZWILŻAJĄCY

Woda z dodatkiem zwilżającym ma zdecydowanie mniejsze napięcie powierzchniowe (20 do 40 dyn). Dzięki temu tworzy bardzo małe krople, które mają zdolność do wytwarzania cienkiej warstwy wody (film wodny) i jednocześnie dobrze przenikają w głąb porowatych materiałów. Taka warstwa ma bardzo dużą powierzchnię, na której przebiega parowanie a materiał jest intensywnie chłodzony.

 

Jak widać na powyższych przykładach, woda "przylepia się" do gaszonej powierzchni i wnika w pory, w które zwykła czysta woda nie wniknie. Dlatego właśnie powierzchnia gaszona jest szybciej chłodzona, a ciepło lepiej oddawane. I dlatego pożar zakończy się dużo szybciej oraz zużyjemy mniej wody, za którą teraz trzeba płacić, mniej czasu, a odzież wchłonie mniej związków toksycznych, przez co będzie służyć dłużej.

 

Wkłady KTS DUO zaleca się do wykorzystywania przede wszystkim podczas gaszenia pożarów:

 terenów rolniczych, trawiastych i leśnych, torfowisk i podobnych.
 stogów słomy, siana, składów drewna
 mieszkań, piwnic, magazynów, punktów sprzedaży
 budynków produkcji i użytku przemysłowego
 magazynów, hałd, wysypisk i podobnych.

instrukcja instalacji wkładu rambojet

Dane techniczne:

Wygląd: stały zielony do niebieskiego
Skład: mieszanina syntetycznych środków powierzchniowo-czynnych
Ciężar właściwy: (1,10 ± 0,05) g/cm3
Temperatura topnienia: +200 °C
pH: 6,5 - 8,0 (roztwór wodny 1g/l)
Napięcie powierzchniowe: <30 mN przy stężeniu 1,00 g/l, <45 mN przy stężeniu 0,05 g/l
Zwilżalność: sprawdzona zgodnie z EN 1772
Skuteczność gaśnicza: potwierdzona zgodnie z EN 3-7


Średnica: 32 ±2 mm
Długość: 130 ±5 mm
Waga: 114 ±4 g
Wydajność w 25 lub 15°C: 2.000-4.000 litrów*

* Przy wyższych temperaturach wody rozpuszczalność wkładu poprawia się, a wydajność spada. I odwrotnie, w zimnej wodzie wkład działa dłużej, ale efekt zwilżania jest słabszy. Jednak ze względu na przeznaczenie wpływ temperatury wody na skuteczność gaszenia jest pomijalny.

 

W oparciu o powyższe dane, dla prądownicy Rambojet typ 4 o wydajności 100 l/min, czas pracy na jednym wkładzie wyniesie od 20 do 40 minut.