Masz pytania? zadzwoń Zadzwoń: 227 506 249 lub 605 377 500 (8.00-16.00) albo napisz sklep@horpol.com            newsletter Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy ważny pół roku!

Wkład FIRE-EX 2000 Q do Rambojet 52

  • Obserwuj produkt:
  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 100174

  • Historia ceny
    Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 60,27 zł brutto
  • Czas realizacji: 1-2 dni robocze
  • Cena netto: 93,00 zł / szt. 114,39 zł / szt.
  • szt.
  • Szybkie płatności Blik.

Produkt objęty jest gwarancją.

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

Używane są jako ekologiczny dodatek do wody w celu podniesienia wydajności gaszenia pożarów grupy A. Wkładów można używać z wodą słodką i morską. W celu użycia wkładu należy posiadać prądownicę z tubą mieszającą, np. z serii Rambojet.

 


Woda ma naturalne napięcie powierzchniowe (rysunek 1) i dlatego z niezwykłą trudnością przenika przez materiał objęty ogniem. FIRE-EX 2000 usuwa napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu woda lepiej i głębiej wnika w płonący materiał. Dodatkowo tworzy się lekki film piankowy, który zapobiega przedostawaniu się tlenu do palącego się materiału (Rysunek 2). Dzięki całkowitemu zwilżeniu płonącego materiału powstawanie dymu jest znacznie zminimalizowane, a płonący materiał jest bardzo trudny do ponownego zapalenia. Dokładniej opiszemy to niżej.

 

Wykorzystanie wkładu FIRE-EX 2000 powoduje następujące korzyści:

przyspieszenie akcji o 50% i zmniejszenie szkód spowodowanych pożarem
oszczędność wody do 50%
oszczędność kosztów użytkowania sprzętu i pomp (paliwo, serwis)
oszczędności czasu wykorzystania ludzi i sprzętu, obniżenie zużycia sprzętu
obniżenie bezpośrednich szkód spowodowanych pożarem i szkód spowodowanych działaniem wody efektywność nawilgacania podczas prewencyjnego polewania.
ochrona środowiska (unoszące się gazy dymne/produkty zanieczyszczające są wiązane i spłukiwane)
nie ma ryzyka skażenia środowiska jak przez konwencjonalne środki gaśnicze - Wkład FIRE-EX 2000 jest produktem przebadanym przez niezależny instytut badań chemicznych i mikrobiologicznych i jest wysoce biodegradowalny oraz przyjazny dla roślin

 

Z opinii expertów:

FIRE-EX 2000 został przetestowany w praktyce w naszym ośrodku prób ogniowych. Jako obiekty przeciwpożarowe służyły stosy drewna wykonane z łat dachowych, każdy o jednakowych wymiarach 1m x 1m x 1m. Po odpowiednim czasie wstępnego spalania, pożar został ugaszony.
W pierwszej próbie stos drewna ugasił się tradycyjnie w 67 sekund.
W drugim eksperymencie w tych samych warunkach użyto FIRE-EX 2000. Czas usuwania wynosił 33 sekundy.
Testy te potwierdziły, że nawet w przypadku pożaru drewna do ugaszenia pożaru wystarczy połowa ilości wody.

(MINIMAX, Bad Oldeslohe)

 

 

Jak to działa?

- Woda przepływająca przez tubę mieszającą omywa wkład i w ten sposób dochodzi do rozpuszczania się substancji aktywnych, które poprawiają właściwości gaśnicze poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody 2-4 razy.
- Wkład obniża powierzchniowe napięcie wody, dzięki czemu woda efektywnej pokrywa gaszoną powierzchnię (jakby oblepia je, a nie spływa po nich) i jednocześnie lepiej wnika w głąb palącego się materiału (pory, szczeliny).

Te dwa efekty wyraźnie podwyższają właściwości chłodzące wody, przyspieszają gaszenie i uniemożliwiają dalsze rozprzestrzenianie się pożaru.

 Wkłady wykazują pienienie, jednak jest to tylko efekt uboczny silnego zmiękczenia wody i działania składu.

 

Wyjaśnijmy to dokładniej

TRÓJKĄT PALENIA

Żeby doszło do palenia muszą być obecne wszystkie trzy składniki trójkąta – paliwo (materiał palny), tlen (jako utleniacz) i ciepło (energia inicjująca), które inicjują i podtrzymują proces palenia. Gaszenie polega na usunięciu przynajmniej jednego z tych składników. Zwykle jednak zachodzą na raz wszystkie trzy procesy. Środek gaszący chłodzi płomień, materiał palny i otoczenie, podawanie go ogranicza lub zupełnie uniemożliwia dostęp powietrza (zalanie wodą, pokrycie pianą lub wytworzenie filmu wodnego). Paliwo usuwa się poprzez rozcieńczenie środkiem gaszącym, usunięcie z miejsca pożaru lub przykrycie materiałem niepalnym.
Działanie ochładzające środka gaszącego powstaje dzięki odparowaniu wody, która potrzebuje wielkich ilości energii do tego, żeby zmienić się z cieczy w parę. To ciepło jest właśnie pobierane z energii powstałej podczas palenia. Im większą powierzchnię materiału palnego uda pokryć się wodą, tym intensywniejsze będzie działanie chłodzące. Wielkość powierzchni pokrytej wodą jest zależna od efektu zwilżania (to znaczy jak łatwo woda rozpływa się po powierzchni materiału palnego).

 

A zatem w praktyce:

WODA CZYSTA

Czysta woda ma wysokie napięcie powierzchniowe (74 dyn) i dlatego tworzy duże krople. Te krople mają stosunkowo małą powierzchnię, słabo zwilżają materiał palny i ze względu na swoją wielkość nie mogą przenikać do porów w płonącej substancji. Powoduje to efekt gaszenia na powierzchni, woda po powierzchni ścieka szybko i po odparowaniu dużych kropli materiał znów się pali.

ŚRODEK ZWILŻAJĄCY

Woda z dodatkiem zwilżającym ma zdecydowanie mniejsze napięcie powierzchniowe (20 do 40 dyn). Dzięki temu tworzy bardzo małe krople, które mają zdolność do wytwarzania cienkiej warstwy wody (film wodny) i jednocześnie dobrze przenikają w głąb porowatych materiałów. Taka warstwa ma bardzo dużą powierzchnię, na której przebiega parowanie a materiał jest intensywnie chłodzony.

 

Jak widać na powyższych przykładach, woda "przylepia się" do gaszonej powierzchni i wnika w pory, w które zwykła czysta woda nie wniknie. Dlatego właśnie powierzchnia gaszona jest szybciej chłodzona, a ciepło lepiej oddawane. I dlatego pożar zakończy się dużo szybciej oraz zużyjemy mniej wody, za którą teraz trzeba płacić, mniej czasu, a odzież wchłonie mniej związków toksycznych, przez co będzie służyć dłużej.

 

Z wkładem stałym FIRE-EX 2000 przeprowadzono następujące biotesty:

1) Toksyczność dla ryb (DIN 38 412 L31)
2) Toksyczność rozwielitek (DIN 38 412 L30)
3) Algi, test hamowania wzrostu (DIN 38 412 L9)
4) Pseudonoma, test hamowania proliferacji komórek (DIN 38 412 L8)
5) Zachowanie w wyniku rozkładu biologicznego (analogicznie do DIN 38 412 część 21)

 

Wkłady FIRE-EX 2000 zaleca się do wykorzystywania przede wszystkim podczas gaszenia pożarów:

Terenów rolniczych, trawiastych i leśnych, torfowisk, wrzosowisk i podobnych.
Stogów słomy, siana, składów drewna
Mieszkań, piwnic, magazynów, punktów sprzedaży
Budynków produkcji i użytku przemysłowego
Magazynów, hałd, wysypisk i podobnych.

Ponadto nadaje się do:

Pożarów tworzyw sztucznych
Usuwania resztek oleju z obszarów komunikacyjnych
Czyszczenia wozów strażackich i sprzętu
Redukcji substancji zanieczyszczających
Stacjonarnych systemów gaśniczych

instrukcja instalacji wkładu rambojet

Średnica: 50 mm
Długość: 260 mm
Wydajność: 2.600-5.000 litrów*

* Przy wyższych temperaturach wody rozpuszczalność wkładu poprawia się, a wydajność spada. I odwrotnie, w zimnej wodzie wkład działa dłużej, ale efekt zwilżania jest słabszy. Jednak ze względu na przeznaczenie wpływ temperatury wody na skuteczność gaszenia jest pomijalny.

 
Opinie użytkowników:
 

Cztery prądownice Rambojet są obecnie używane w Ochotniczej Straży Pożarnej w Landau. Decydującym czynnikiem o zakupie systemu Rambojet był sukces w ugaszeniu pożaru mieszkania na 1. piętrze. 2-piętrowego budynku mieszkalnego. Pożar ugaszono za pomocą wkładu stałego. Nie stwierdzono żadnych śladów zniszczeń spowodowanych przez wodę, a dolne piętro nadal nadawało się do zamieszkania. Bardzo dobre efekty gaśnicze stwierdzono także w przypadku pożarów samochodów (zapotrzebowanie wody gaśniczej na poziomie zaledwie ok. 50-100 litrów). Na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń możemy jedynie polecić FIRE-EX 2000!

(OSP Landau i. d. Pfalz)

***

Dzięki posiadanemu FIRE-EX 2000 osiągnęliśmy w ostatnim czasie bardzo pozytywne wyniki w różnych zastosowaniach. Ustaliliśmy, że przy stosowaniu FIRE-EX 2000 potrzebna była tylko połowa zwykłej ilości wody. Ponadto zmniejszono zwykle powstawanie ciężkiego dymu podczas operacji i podwojono siłę gaśniczą. Z naszych doświadczeń wynika, że FIRE-EX 2000 można jedynie polecić!

(OSP Neustadt/Hesja)

***

Dalsze zastosowania FIRE-EX 2000. Udało nam się teraz użyć prądownicy na wkłady do kilku pożarów stogów siana, pomieszczeń, piwnic i stosów papieru. Każdorazowo zaczynaliśmy od równoległych działań gaśniczych przy użyciu zwykłej prądownicy pistoletowej AWG i prądownicy Rambojet na wkłady FIRE-EX 2000. Efekt gaśniczy FIRE-EX 2000 był za każdym razem znacznie lepszy, więc wymieniono normalną prądownicę na nową. Po krótkim użytkowaniu FIRE-EX 2000 ww pożary można ugasić zaskakująco szybko. Nie było już żadnych ognisk ognia, a nieprzyjemny dym nagle ustał. Koncepcyjnie ta prądownica jest doskonała.

Naszym zdaniem siła gaśnicza jest o 50% większa niż w przypadku zwykłych prądownic wodnych. W celu utrzymania mocy gaśniczej wozu strażackiego w tych warunkach można zmniejszyć ilość wody gaśniczej o 50%. Jeśli nie zmniejszymy ilości wody w tych pojazdach, będę miał taką samą siłę gaśniczą, jak gdyby ilość wody została podwojona.

(OSP Miasto Lünen)