Masz pytania? zadzwoń Zadzwoń: 227 506 249 lub 605 377 500 (8.00-16.00) albo napisz sklep@horpol.com            newsletter Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy ważny pół roku!

Domowy detektor 2w1 tlenku węgla (czadu) i gazu ziemnego (metanu) Gazex DK-24 230V

  • Cena netto: 209,00 zł / szt. 257,07 zł / szt.
  • szt.
  • Szybkie płatności Blik.

Produkt objęty jest gwarancją.

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

Dwugazowy detektor DK-24 został specjalnie zaprojektowany do ciągłego monitorowania jednocześnie obecności tlenku węgla i gazu ziemnego (lub propanu-butanu) w pomieszczeniach, w których są używane urządzenia spalające paliwa gazowe.

System detekcji gazu Gazex

W przypadku wykrycia tlenku węgla, reakcja urządzenia jest taka sama, jak w przypadku DK-22, informując o potencjalnym zagrożeniu tlenkiem węgla. Natomiast próg alarmowy dla gazu wybuchowego wynosi 15% Dolnej Granicy Wybuchowości, co pozwala na wczesne wykrycie obecności niebezpiecznych stężeń gazu wybuchowego. Dzięki temu detektor DK-24 skutecznie zabezpiecza przed potencjalnymi zagrożeniami zarówno tlenkiem węgla, jak i gazem wybuchowym.

Gazex DK24

dawna nazwa DK-2. Jedyna różnica: DK-24 posiada wymienny moduł sensora.

 

Obszar zastosowań DK-24

  • ŁAZIENKI i KUCHNIE z gazowymi podgrzewaczami wody (z otwartą komorą spalania)
  • GARAŻE dla samochodów z instalacją gazową
  • pomieszczenia ogrzewane przenośnymi piecykami gazowymi
  • kotłownie gazowe (bez czujnika wypływu spalin)

 

Zewnętrzne alarmy do detektorów GazexZewnętrzne alarmy i sterowanie urządzeniami

Detektor w standardzie posiada gniazda wyjściowe do podłączenia zewnętrznego alarmu dźwiękowego (DK-S3) lub świetlnego (DK-L2), które można dokupić w ramach opcji. Alarmy takie można zamontować w zupełnie innych miejscach obiektu, aby szybciej poinformowały o zagrożeniu. Są zasilane w ramach podłączenia do detektora.

Niezależnie od zewnętrznych alarmów detektor może posiadać wyjście stykowe pozwalające na połączenie urządzenia np. z centralką alarmową, system smartdom czy wentylatorem wyciągowym. Wyjście stykowe w przypadku wzbudzenia alarmu przesyła impuls do wspomnianych urządzeń generując dalsze ich reakcje.
Wybierz swoje warianty z opcji obok ceny.

Detektor domowy objęty jest 3-LETNIĄ GWARANCJĄ !

 

Sygnalizator akustyczny DK-S3

Sygnalizatory akustyczne DK-S3 zostały zaprojektowane do emisji dźwiękowych alarmów, informując o pojawieniu się stanów alarmowych na wyjściu sterującym niskonapięciowych detektorów gazów domowych typu DK-xx.
Te sygnalizatory charakteryzują się szczelną konstrukcją, chroniącą przed wilgocią i pyłem, co umożliwia ich zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Posiadają standardową budowę i nie są przeznaczone do stosowania w obszarach uznanych za strefy zagrożenia wybuchem.

  • przetwornik piezoceramiczny o dużym natężeniu dźwięku
  • wysoka trwałość i niezawodność
  • niski pobór prądu
  • szczelna obudowa – do stosowania na zewnątrz budynków
  • prosty montaż do różnego typu podłoża.

Sygnalizacja akustyczna: 95 dB/1m
Napięcie zasilania: 9V= (z detektora)
Wymiary: 85 x 85 x 60 mm

 

Syganlizator optyczny DK-L2

Sygnalizatory optyczne DK-L2 zostały stworzone do wizualnej prezentacji stanów alarmowych generowanych na wyjściach sterujących niskonapięciowych detektorów gazów domowych typu DK-xx.
Te sygnalizatory charakteryzują się szczelną konstrukcją, chroniącą przed wpływem wilgoci i pyłu, co umożliwia ich zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Posiadają standardową budowę i nie są przeznaczone do stosowania w przestrzeniach określanych jako strefy zagrożenia wybuchem.

  • wysokowydajne żółte diody LED do sygnalizacji optycznej
  • wysoka trwałość i niezawodność
  • niski pobór prądu
  • szczelna obudowa – do stosowania na zewnątrz budynków
  • prosty montaż do różnego typu podłoża.

Sygnalizacja optyczna: pulsacyjna 1 Hz LED, kolor żółty
Napięcie zasilania: 9V= (z detektora)
Wymiary: 85 x 85 x 58 mm

 

Dane techniczne Gazex DK-24

TYP DK-24
Napięcie nominalne zasilania 230V~ (+/-10%)
Rodzaj pracy praca ciągła, dyfuzyjna
Pobór mocy max. 3W
Temperatura pracy dopuszczalna dopuszczalna 0°C… +40°C; okresowo (<8h/24h) -10°C...+40°C
Wilgotność względna 30%...95% (bez kondensacji)
Rodzaj czujnika półprzewodnikowy (SnO2) z filtrem węglowym, prod. japońskiej, trwałość ok 10 lat, wymienny
Wykrywane gazy tlenek węgla i metan (gaz ziemny)
Częstotliwość pomiaru co 25 sekund
Sterowanie czujnika mikroprocesor, układ samotestujący, sygnalizacja uszkodzenia czujnika, eliminacja fałszywych alarmów
Wartość stężenia progowego min 0,005% CO przez 60-90 min. lub 0,01% przez 10-40 min. lub >0,03% przez
Stabilność długoterminowa +/-15% / 1 rok, tendencja do wzrostu czułości wraz z upływem czasu
Sygnalizacja alarmowa optyczna (pulsująca lampka czerwona LED) oraz akustyczna (wewnętrzna syrena piezoceramiczna)
Natężenie dźwięku syreny ok. 85 dB - 1 m, ton przerywany
Obudowa, wymiary 140 x 85 x 55 mm, obudowa z ABS, stopień ochrony IP42
Zalecany montaż: 180 - 200 cm nad podłogą, nie dalej niż 6 m od źródła
Obudowa: ABS
Waga: 0,4 kg

 

  Regularna kontrola gwarancją sprawności czujnika.

Czujniki tej marki należą do najlepszych na świecie. Jednak jest to tylko urządzenie elektroniczne, dlatego jeśli chcesz okresowo sprawdzać prawidłowość działania czujnika, lub będziesz mieć wątpliwość czy Twój czujnik prawidłowo działa w danym momencie, polecamy specjalny gaz testowy w sprayu. Można go dodać do czujnika, wybierając opcję obok ceny na początku strony.

 

Jakie są potencjalne źródła tlenku węgla?

Czyli jakie urządzenia w domu mogą generować zabójczy tlenek węgla.

Potencjalne źródła tlenku węgla - czadu

 

Czytaj też w blogu, jak i gdzie zamontować czujnik tlenku węgla?

 

  Tlenek węgla to cichy zabójca!


Tlenek węgla, czad jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie węgiel posiadają. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. 

Wg badań zleconych przez MSWiA przed 2022 rokiem, przerażającym jest, iż 41% Polaków uważa, że potrafi rozpoznać czad, a co czwarty Polak sądzi, że tlenek węgla można rozpoznać po zapachu lub dymie. Tylko 20% wie, że czad wykrywają tylko i wyłącznie specjalne urządzenia, a jedynie 15% osób ma zamontowany czujnik tlenku węgla w domu.

Ilość ofiar znowu wzrasta! Ze statystyk opublikowanych 19 sierpnia 2024 przez PSP wynika, że w sezonie grzewczym 2023-2024 strażacy podjęli 4.350 interwencji związanych z tlenkiem węgla (wzrost r/r o ponad 70%), poszkodowanych zostało 1.468 osób (wzrost r/r o 35%), a 53 osoby zginęły. To trzeci najwyższy wskaźnik ilości zdarzeń od 14 lat i najwyższy od 7 lat! Statystykę pokazujemy niżej.

Tak dramatyczny wzrost zdarzeń to niestety wynik ciągle niskiej świadomości społecznej na temat tego jednego z największych zagrożeń i braku odpowiednich, certyfikowanych czujników tlenku węgla w domu. Zwykły tani czujnik nie wystarczy. By był skuteczny musi być certyfikowany.

MSW i Państwowa Straż Pożarna apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas używania urządzeń grzewczych, gazowych oraz świątecznych iluminacji. 

 

Zobacz poniższy film — może on uratować lub zmienić Twoje życie.

 

  Jak działa tlenek węgla?


Tlenek węgla ma zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną (powinowactwo 300 razy szybsze od tlenu), powstaje karboksyhemoglobina (CO–Hb), a przez to stanowi zagrożenie dla wszystkich organizmów, które wykorzystują hemoglobinę do transportu tlenu do tkanek. Powoduje niedotlenienie tkanek. Głównym narządem atakowanym w ostrych zatruciach tlenkiem węgla jest mózg, który najwięcej „cierpi” w wyniku długotrwałej ekspozycji, niedotlenienia, obrzęku, drobnych wynaczynień, kwasicy metabolicznej.
Dzieci, a w szczególności noworodki i niemowlęta, zatruwają się ciężej niż osoby dorosłe. Mają one bowiem znaczącą ilość hemoglobiny płodowej, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla niż zwykła hemoglobina. Ciężej zatruwają się również dorośli pracujący z dużym wysiłkiem, a nieświadomi narażenia. Za stężenie krytyczne uważa się zawartość karboksyhemoglobiny we krwi na poziomie 60-70 %. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także kobiety ciężarne, osoby w podeszłym wieku, osoby z wadami serca oraz chorobami oskrzelowo-płucnymi, osoby z wadami serca oraz niewydolnością układu oddechowego.


  Jak szybko czad potrafi zabić?


Przy ekspozycji na wysokie stężenia tlenku węgla, już po kilku wdechach może nastąpić zgon człowieka, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia.

 

Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych w wybranych sezonach grzewczych:

Liczba zdarzeń z tlenkiem węgla, osób poszkodowanych i ofiar w latach 2010-2024

Liczba ofiar śmiertelnych tlenku węgla w latach 2010-2024

Źródło statystyk: www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa

 

Czytaj też: Rodzina uratowana dzięki zadziałaniu czujki czadu

 

Posłuchajcie strażaka:



  Co zrobić gdy czujnik wzbudzi alarm?


Natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza. Gdy sytuacja tego wymaga, nawet wybijając szyby w oknach.
Jeśli ktoś został poszkodowany, taką osobę należy natychmiast wynieść w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze (jeśli jest to możliwe), rozluźnić poszkodowanemu ubranie, rozpiąć pasek, guziki itp.
jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca (RKO)
wezwać służby ratownicze — Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarną.

Zdarzenie ze stycznia 2016 roku: "Moja mama i tata. Mamie leci coś białego z buzi, leży w wannie. Tata leży w kuchni, ranny" - mówi 10-letni chłopiec, który zadzwonił po pomoc do pogotowia ratunkowego w Kłodzku (woj. dolnośląskie). W tle słychać płacz dzieci i krzyki "mamo". To zgłoszenie, jakie dotarło po zatruciu tlenkiem węgla w jednym z mieszkań. (http://www.tvn24.pl) - co by było gdyby chłopiec nie wszczął alarmu?
Pamiętaj, czad to jedno z największych zagrożeń, które może czekać na Ciebie w domu:

 

jak zabija czad?

 

 

objawy zatrucia tlenkiem węgla czadem

 

tlenek węgla nie widać nie czuć nie słychać


Czujka, czujnik, detektor


Zadaj pytanie dotyczące produktu. Nasz zespół z przyjemnością udzieli szczegółowej odpowiedzi na zapytanie.



Zatrucie tlenkiem węgla - Jak zapobiegać? Wszystko o czujnikach czadu (tlenku węgla)

Zatrucie tlenkiem węgla - Jak zapobiegać? Wszystko o czujnikach czadu (tlenku węgla)

02-01-2021
Są rzeczy, których nie wiesz o czujnikach tlenku węgla. Ten artykuł zmieni Twoją wiedzę na całe życie. Tutaj dowiesz się: Jak zamontować, gdzie i w jakiej ilości czujniki. Więcej