Masz pytania? zadzwoń Zadzwoń: 227 506 249 lub 605 377 500 (8.00-16.00) albo napisz sklep@horpol.com            newsletter Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy ważny pół roku!

Urządzenie do awaryjnego wstrzymywania fotowoltaiki PVSTOP

  • Obserwuj produkt:
  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 102901

  • Historia ceny
    Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 2 554,99 zł brutto
  • Czas realizacji: 2-4 dni robocze
  • Cena netto: 2 270,00 zł / szt. 2 792,10 zł / szt.
  • szt.
  • Szybkie płatności Blik.

Produkt objęty jest gwarancją.

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

Urządzenie to jest przeznaczone do użycia w przypadku pożarów spowodowanych usterkami elektrycznymi lub usterkami paneli słonecznych lub powiązanych urządzeń. Ważne jest również przestrzeganie odpowiednich procedur instalacji i konserwacji, aby przede wszystkim zminimalizować ryzyko pożaru.

Urządzenie PVSTOP

Modułów fotowoltaicznych nie da się tak po prostu wyłączyć. Panele słoneczne wystawione na działanie światła i okablowanie prowadzące w dół z modułów nieustannie wytwarzają śmiertelne groźne natężenie prądu stałego DC - z profesjonalnego punktu widzenia nazywa się to strefą zagrożenia DC - i do tej pory nie było skutecznego sposobu na wyłączenie modułów PV w systemach fotowoltaicznych.

JEDYNYM sposobem na odłączenie lub wyłączenie modułów PV u źródła jest zablokowanie dostępu światła - bez światła panele nie pracują.

Jeśli rozważasz zainstalowanie systemu fotowoltaicznego, ważne jest, aby mieć pod ręką odpowiedni sprzęt odcinający awaryjnie produkcję energii w panelach, takie jak PVSTOP.
PVSTOP to marka urządzeń zaprojektowanych specjalnie do użytku w systemach fotowoltaicznych (panele słoneczne).

Czym gasić fotowoltaikę ?

Urządzenie PVSTOP to produkt, który szybko i bezpiecznie izoluje energię wytwarzaną przez systemy fotowoltaiczne u źródła, czyli modułów FV. PVSTOP pokrywa panele PV jak płynna plandeka, blokując dostęp światła i wyłączając je w ciągu kilku sekund, dzięki czemu system fotowoltaiczny staje się bezpieczny elektrycznie. Słowo gaszenie jest zatem pojęciem umownym, gdyż urządzenie PVSTOP wyłącza jedynie panele ograniczając źródło pożaru. Dalsze działania pożarowe jeśli występują należy gasić konwencjonalnymi sposobami, czyli gaśnicami typu ABC.

 

Statystyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej mówią, iż tylko w 2022 roku w polskich mieszkaniach miało miejsce 32.320 pożarów, w których poszkodowanych zostało 2.338 osób, w tym 387 ze skutkiem śmiertelnym.
Według zawodowych strażaków zdecydowaną większość pożarów dałoby się ugasić w zarodku,
gdyby w mieszkaniu znajdowała się... gaśnica.

źródło: www.gov.pl/web/kgpsp

 

Co to jest PVSTOP?

PVSTOP to najnowocześniejsza, przyjazna dla środowiska powłoka polimerowa na bazie wody, która poprzez rozpylanie na panele słoneczne, tworząc płynną plandekę blokuje światło i wyłącza system paneli słonecznych w ciągu kilku sekund.

Po nałożeniu na panele powłoka PVSTOP wysycha tworząc niepalną folię ochronną, która blokując dostęp światła do paneli zatrzymuje wytwarzanie przez nie energii elektrycznej. Zaschniętą folię ochronną powłoki PVSTOP, gdy nadejdzie czas ponownej aktywacji, można bezpiecznie oderwać od paneli słonecznych bez uszkadzania systemu.

 

Jak dokładnie to działa można zobaczyć na poniższym filmie:

 

Komisja Europejska potwierdziła zgodność PVSTOP z GVP 1.3 i ISO 14034:2016.
Proces weryfikacji, którego wyniki podsumowano w Świadectwie Weryfikacji, jest zgodny z Ogólnym protokołem weryfikacji UE ETV 1.3 oraz z normą ISO 14034:2016 Zarządzanie środowiskowe — weryfikacja technologii środowiskowych (ETV).

PVSTOP wykres spadku natężenia prądu po zastosowaniu

PVSTOP wykres spadku mocy paneli po zastosowaniu

Cały raport do pobrania na dole w zakładce ZAŁĄCZNIKI.

 

Przechowywanie i gwarancja

PVSTOP objęty jest 5-letnią gwarancją i taka też jest żywotność produktu (chemia wewnętrzna), w tym okresie nie trzeba wykonywać żadnych przeglądów okresowych. Producent zaleca okresowy przegląd wizualny butli w celu sprawdzenia zewnętrznych mechanicznych uszkodzeń.

Urządzenie gaśnicze PVSTOP należy przechowywać w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, w pozycji pionowej.

 

 

Mini poradnik: Jakie są rodzaje gaśnic i do czego się nadają?

Nie wiesz, jaka gaśnica jest odpowiednia do gaszenia pożaru? Ten miniporadnik przedstawia różne rodzaje gaśnic i ich zastosowanie.

 

Dlatego do kuchni polecamy gaśnice płynowe typu ABF, które doskonale sprawdzają się w gaszeniu płonącego oleju lub tłuszczu lub te z płynem AF (materiały stałe tj. oraz tłuszcze i oleje jadalne).

W gospodarstwach domowych, w domkach letniskowych, namiotach i altankach (zapalenie się tłuszczu w kuchni, zwarcie instalacji elektrycznej, kominki, grille itp.) oraz przy pracach tj. spawanie, lutowanie sprawdzi się podręczny spray gaśniczy - niezastąpiony przyjaciel na wakacjach.

Do baterii litowo-jonowych znajdujących w smartfonach, laptopach, powerbankach, hulajnogach, elektronarzędziach akumulatorowych, rowerach i skuterach, a także kosiarkach czy stacjach ładowania pojazdów i magazynach z bateriami zdecydowanie polecamy specjalistyczne spraye i urządzenia gaśnicze Verdis lub Mobiak.

Do garażu, magazynu, kotłowni lub obiektu publicznego lepsze będą gaśnice proszkowe 4 i 6 kg ABC, które cechują się wysoką skutecznością gaśniczą, gdyż pożary w tym miejscu mogą cechować się dużą siłą ognia.

Do komputera lub innego sprzętu RTV i AGD najlepiej stosować gaśnice i urządzenia śniegowe, w których środkiem gaśniczym jest dwutlenek węgla (nie szkodzi urządzeniom elektrycznym).

Serwerownie, laboratoria komputerowe czy sale kontrolne powinny być chronione przez "bezpieczne" systemy gaśnicze ręczne lub automatyczne na gaz czysty HFC-227ea, który nie pozostawia żadnych śladów.

Do paneli fotowoltaicznych od niedawna dostępne są nareszcie dedykowane urządzenia gaśnicze do paneli fotowoltaicznych, których zadaniem jest wyłączenie paneli po przez odcięcie do nich dostępu  światła, jedno z nich także posiada skuteczność gaśniczą.

Do pomieszczeń zamkniętych, w których nie przewiduje się stałej obsługi przez człowieka, takich jak: magazyny, piwnice, biura, hotele, czy sklepy stosuje się montowane do sufitu Samoczynne Urządzenia Gaśnicze, proszkowe lub na gaz czysty.

W przypadku gaśnic samochodowych najlepiej sprawdzą się gaśnice proszkowe 1 i 2 kg BC. Wersje ABC dodatkowo gaszą pożary materiałów stałych (np. drewna, papieru, tkaniny). Dzięki niewielkim rozmiarom pasują do większości aut osobowych.

Większe magazyny, stacje benzynowe wymagają większych gaśnic i agregatów śniegowych lub proszkowych od 5 do 50 kg, zależnie do rodzaju zagrożenia w obiekcie.

Pamiętaj, że gaśnica to urządzenie podręczne i nie zastępuje straży pożarnej. Skuteczność ugaszenia pożaru w obiekcie zależy w dużej mierze od czasu reakcji na zagrożenie. Im szybciej dowiesz się o pożarze, tym większa szansa, że go ugasisz. Dlatego w komplecie z gaśnicą zdecydowanie polecamy montaż czujek dymu i/lub  ciepła.