Masz pytania? zadzwoń Zadzwoń: 227 506 249 lub 605 377 500 (8.00-16.00) albo napisz sklep@horpol.com            newsletter Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy ważny pół roku!

Pranie, dezynfekcja, impregnacja i suszenie ubrań strażackich

03-01-2021

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o czyszczeniu i konserwacji ubrań specjalnych, ale boicie się zapytać.

 

Od kiedy w 1851r James King zbudował pierwszą pralkę, zmieniły się technologie materiałów, pojawiały się coraz to nowe rodzaje odzieży, także dedykowanej, specjalistycznej, a co za tym idzie naturalnie zaistniała potrzeba odpowiedniego jej czyszczenia.

Prawdziwy rozkwit techniki pralniczej nastąpił w latach 60-tych XX wieku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. W zakresie prania profesjonalnego w zasadzie wszyscy producenci stosują podobne założenia technologiczne. Ale...

Utworzony 2020-08-26 15:49

 

  Czym różni się pranie w pralnicach profesjonalnych od prania w pralkach typu domowego?
  Jakie konsekwencje ryzykujesz piorąc w pralce domowej?
  Jakie stereotypy są wykorzystywane przez nieuczciwych sprzedawców?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym wpisie.

 

Menu bloga (kliknij temat by przejść do treści):

 

  Jak działa strażacka pralka oraz dlaczego ubrania specjalne powinny być w niej prane, a nie np. w zwykłej domowej pralce?
  Czy takie urządzenie jest niezbędne na wyposażeniu jednostek strażackich?
  Dlaczego koszt tego urządzenia jest znacznie większy niż zwykłej domowej pralki?
  Pralki domowe i brak pomp dozujących
  Dlaczego pralnica profesjonalna to jedyne rozwiązanie?
  Trudność w praniu różnorodnej i skomplikowanej konstrukcji odzieży, a aspekt zdrowotny
  Samodzielne pranie w domu
  Co jeszcze ma znaczenie w prawidłowym dozowaniu środków piorących?
  Wpływ środków piorąco-dezynfekujących na jakość i trwałość ubrań
  Ładowność pralnicy, a ilość ubrań, które można prać - obalamy stereotypy
  Ale jak te litry łatwo dopasować do wsadu?
  Co to jest Współczynnik Modułu Załadunkowego i dlaczego należy o niego pytać?
  Nie daj się zwieść!
  Jak pozyskać środki na pralnice?
  Oferta pralnic i suszarek
  Kontakt ze specjalistą w Twojej okolicy.

 


  Jak działa strażacka pralka oraz dlaczego ubrania specjalne powinny być w niej prane, a nie np. w zwykłej domowej pralce?

Pralnico-wirówki służące do prania i impregnacji specjalistycznej odzieży strażackiej wyposażane są w programy prania i impregnacji niedostępne dla zwykłych, domowych pralek. W połączeniu z automatycznym systemem dozowania środków piorących są w stanie zapewnić optymalny proces czyszczenia i impregnacji odzieży. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku pielęgnacji kosztownych ubrań specjalnych wymagających określonych procedur prania. Producenci specjalistycznej odzieży strażackiej, precyzyjnie określają rodzaj oraz sposób dozowania środków piorących oraz impregnujących. Środki te przystosowane są do dozowania za pomocą pomp detergentów w konkretnych krokach programu prania i dezynfekcji. Takie rozwiązanie nie jest dostępne dla maszyn domowych. Dla każdej jednostki straży pożarnej istotne jest, iż dzięki wykorzystaniu odpowiednich maszyn i środków piorących, można znacznie wydłużyć żywotność odzieży strażackiej, co naturalnie generuje długofalowe oszczędności.

  Czy takie urządzenie jest niezbędne na wyposażeniu jednostek strażackich?

Profesjonalna, przemysłowa maszyna pralnicza jest niezbędnym wyposażeniem każdej jednostki straży pożarnej. Pranie ubrań specjalnych to zabieg specjalistyczny. Odzież strażacką należy prać i impregnować w odpowiedni sposób, zgodnie z zaleceniami producenta odzieży, który podaje szczegółowo jakich środków należy używać i w jakich ilościach, co nie jest możliwe w przypadku maszyn domowych. Bardzo istotny jest czas cykli prania i impregnacji odzieży, który w porównaniu z pralkami domowymi jest nawet o połowę krótszy, co ma istotne przełożenie na gotowość do pracy.


  Dlaczego koszt tego urządzenia jest znacznie większy niż zwykłej domowej pralki?

Podczas wyboru urządzeń do prania i impregnacji odzieży specjalnej, oprócz większego załadunku w porównaniu z pralkami domowymi, znaczenie ma jeszcze kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim maszyny przemysłowe cechują się żywotnością rzędu ponad 30.000 cykli pracy (np. Electrolux Professional), podczas gdy maszyny domowe wytrzymują od 1500 do 3000 cykli prania. Drugą istotną cechą maszyn przemysłowych jest możliwość programowania pralnico-wirówek, czyli programator, w którym można ułożyć precyzyjne programy prania i impregnacji specjalistycznej odzieży strażackiej. Kolejna cecha, to możliwość podłączenia do pralnicy systemu automatycznego dozowania detergentów. System taki pozwala na precyzyjne, automatyczne dozowanie detergentów oraz impregnatów w odpowiednich momentach programu prania. Należy także zwrócić uwagę na znacznie krótsze czasy programów prania w maszynach profesjonalnych w porównaniu z pralkami domowymi.


  Pralki domowe i brak pomp dozujących

Dozowanie odbywa się w odpowiednich momentach: w odpowiedniej minucie cyklu, w odpowiedniej temperaturze wody - tak jak zostało to obliczone i technologicznie stworzone pod kątem optymalnej skuteczności. Dozując ręcznie po pierwsze nie masz możliwości użycia detergentów, dobre pranie wymaga 3 lub 4, a z impregnacją nawet 5. Ręcznie w pralce nieprofesjonalnej użyjesz max 2. Cykle dezynfekcji i impregnacji będziesz musiał wykonać osobno - czyli w sumie 3 razy program prania - a i tak nie wykonasz tego odpowiednio, gdyż procesy dezynfekcji czy impregnacji wymagają i odpowiedniej temperatury i odpowiedniego czasu, co jest mało prawdopodobne, że uda się ustawić w nawet drogiej nieprofesjonalnej pralce.

 

  Dlaczego pralnica profesjonalna to jedyne rozwiązanie?

Pralnice profesjonalne piorą szybciej i zużywają mniej energii oraz wody. Różnica czasu prania pomiędzy pralnicą profesjonalną, a półprofesjonalną jest nawet dwukrotna. Stracona energia, woda i czas = strata pieniędzy i czasu + mniejsza gotowość bojowa. Pralnice półprofesjonalne polecamy klientom, którzy naprawdę nie mają skąd pozyskać dodatkowych funduszy. W ostateczności. Takimi produktami są np. pralnice serii MyPRO XL lub Titan C MAX.

 W naszej ofercie znajdziecie tylko sprawdzone i niezawodne rozwiązania najlepszych marek. Bez kompromisów w kwestii jakości prania. Oferta jest cały czas rozbudowywana.

 

  Trudność w praniu różnorodnej i skomplikowanej konstrukcji odzieży, a aspekt zdrowotny

Wielowarstwowa konstrukcja także materiału wierzchniego (kieszenie, ochraniacze kolan, łokci) oraz różnorodny skład materiałów (delikatna membrana + gruby odporny materiał wierzchni) sprawiają, że w praniu takiej odzieży należy zachować specjalne wymogi. I to jest jeden aspekt. Drugim jest to co w naszym ubraniu po pożarze zostanie: niewidoczne zagrożenie tj. cząstki niebezpieczne, rakotwórcze.
Sam fakt, że ubranie po praniu jest czyste, nie oznacza, że możemy je bezpiecznie założyć. Odpowiednie środki piorące, które można stosować tylko w pralnicach profesjonalnych z użyciem pomp dozujących posiadają odpowiednie atesty, w tym PZH i gwarantują, że ubranie będzie:

  1. czyste wizualnie
  2. czyste chemicznie i biologicznie

Ponadto nie zostanie osłabiona lub zniszczona struktura materiałów, nici, odblasków.

Czytaj także blog: Konsekwencje złego wyboru pralki dla straży

 

  Samodzielne pranie w domu

Można by pomyśleć, że lepiej uprać w domu niż nie prać wcale. I choć to trudna decyzja, mówimy - niestety nie. Pralki domowe, mają zazwyczaj pojemność 7 lub 8 kg. Co w tym upierzemy? Ano kurtkę osobno i spodnie osobno. I to wcale nie za dużo miejsca w tym bębnie pozostanie na rotacyjne obracanie pranym ubraniem. Każdy cykl 2 godziny, zużycie 50-60 litrów wody, a efekt? Z grubsza będzie wyglądać na uprane. Ale brak odpowiednich środków piorących, dezynfekcji i impregnacji spowoduje, że ubranie może być bardziej niebezpieczne niż było przed praniem. Dlaczego? Przed praniem wiele szkodliwych związków w tym rakotwórcze osadzają się na powierzchni zewnętrznej ubrania. Po takim chałupniczym "praniu" woda skutecznie to wszystko rozniesie po całym ubraniu, także podszewce z którą będziecie potem mieli kontakt podczas następnej akcji. Dalej chcesz prać w domu?


  Co jeszcze ma znaczenie w prawidłowym dozowaniu środków piorących?

W pralkach domowych dozowanie ręczne nie jest precyzyjne. Zamiast dozować np 30ml środka wlejesz przykładowo +/- 10% czyli 33ml lub 27ml. Ktoś powie, że to żadna różnica.

No to teraz chwilka o magii "nic nie znaczącej" cyfry 10%:

Jeśli wlejesz za dużo o 10%:

możesz zniszczyć szybciej ubranie. Zamiast użyć go 150 razy, użyjesz 10% mniej np 135 razy. Skutek: 15 razy nie pojedziesz na akcję, nie uratujesz kogoś.
 zestaw detergentów do prania i impregnacji kosztuje powiedzmy 3000 zł. Przelewając 10% stracisz 300 zł. Skutek: nie kupisz komuś np. nowych rękawic czy kilku nowych kominiarek. Albo nie zatankujesz auta.
To tylko skala dla jednego ubrania, a ile ich będzie pranych, ile lat? Oszczędności automatycznego dozowania są niepodważalne.

Jeśli wlejesz za mało o 10%:

 możesz nie doprać ubrania zostawiając na nim 10% toksycznych związków zagrażających Twojemu życiu i zdrowiu.
 niedoprane ubranie może pozostawić plamy i inne zanieczyszczenia widoczne gołym okiem. I jak to wygląda? Trzeba prać drugi raz. Strata.
"Oszczędności" przez niedolanie (zakładamy, że nie zamierzone) są pozorne lub wręcz szkodliwe.

Dlatego tak ważne jest by dozowanie było precyzyjne. Gwarantują i zapewniają to systemy pomp dozujących. A te spotkasz tylko w pralnicach profesjonalnych przystosowanych do selektywnego dozowania i posiadające odpowiednie sterowniki. Pralnice do użytku domowego nie mają takich możliwości, półprofesjonalne teoretycznie tak, jednak wymaga to poza pompami dozującymi zastosowania specjalnego systemu redukcyjnego który jest kosztowny. W sumie taki zestaw piorący wyjdzie niewiele taniej od pralnicy profesjonalnej.


  Wpływ środków piorąco-dezynfekujących na jakość i trwałość ubrań

Pranie ubrań specjalnych to nie działanie podobne do domowego, gdzie wrzucimy raz mniej raz więcej odzieży, nasypiemy proszku "na oko" albo wrzucimy kapsułkę i gotowe - robi się. Niestety nie. Jak pisaliśmy wcześniej, to skomplikowana procedura.
Do różnych ubrań stosuje się różne środki. Wynika to z faktu, że każde ubranie posiada inny układ warstwowy, z innych materiałów. Materiały te są mniej lub bardziej wrażliwe na działanie chemii. I nawet jeśli materiał wierzchni jest taki sam w dwóch ubraniach różnych producentów, to już membrany mogą być inne, o różnej wrażliwości na środki chemiczne. Wtedy jedno ubranie upierze się i zdezynfekuje prawidłowo, a w drugim może wystąpić uszkodzenie lub osłabienie membrany, które w konsekwencji może prowadzić do jej zniszczenia po kilku praniach.
Każdy producent podaje jakie należy środki stosować. I należy przestrzegać tego bezwzględnie. Natomiast w przypadku niedostępności zalecanego środka należy inną propozycję konsultować z producentem ubrania, czy wyrazi zgodę na zastosowanie danego środka (by zachować gwarancję ubrania i bezpieczeństwo użytkownika).
Zawsze też należy sprawdzić czy dany produkt jest bezpieczny dla użytkowników. Czy posiada atest PZH lub inny potwierdzający nasze bezpieczeństwo.

 Nasza firma oferuje pakiet środków do prania, dezynfekcji i impregnacji, odpowiedni w całości dla niektórych ubrań specjalnych na rynku, a dla pozostałych tylko w części.

 

  Ładowność pralnicy, a ilość ubrań, które można prać - obalamy stereotypy

Przykładowo, pralnica posiada taki parametr ładowności: Waga suchego wsadu w kg. Przykładowo 20 kg.
Większość użytkowników policzy to w taki sposób, że skoro komplet ubrania specjalnego waży 4kg, to można do pralnicy wsadzić 5 takich kompletów.
Niestety to nieprawda. Owszem, upychając je "butem" teoretycznie zmieszczą się (albo i nie). Ale czy tak załadowany bęben będzie obracał ubraniami, mieszał nimi między sobą? Czy przypływ wody pomiędzy ubraniami i warstwami będzie prawidłowy? Nie będzie. Ubrania się nie upiorą, nie oczyszczą, a środki piorące i dezynfekujące nie dotrą wszędzie tam gdzie mają dotrzeć. Co więcej, w tak załadowanej pralnicy raczej na pewno na ubraniach pozostaną nie wypłukane ślady chemii piorąco-dezynfekującej (widoczne), a co za tym idzie nie usunięty w całości brud i cząstki niebezpieczne, rakotwórcze (widoczne lub nie). O nierównomiernie wykonanej impregnacji już nawet nie wspominamy.

Dlatego prócz parametru wagi załadunku najważniejszym parametrem jest: Pojemność bębna w litrach.

 

  Ale jak te litry łatwo dopasować do wsadu?

Weźmy tutaj wartość adekwatną do przykładowego wsadu 20 kg, mianowicie 180 litrów.
Ten parametr jest najbardziej mylący dla użytkowników, a czasami ignorowany. Aby ubranie miało miejsce na poruszanie się w bębnie i uprało się w prawidłowy sposób, na 1 komplet ubrania musi przypadać 60-70 litrów pojemności bębna. Odchyłka (ale nieznaczna) w dół od tych parametrów raczej nie będzie miała wpływu na jakość prania, jednak zawsze lepiej mieć więcej przestrzeni niż mniej.

  Dlatego piszemy przy swoich produktach ile ubrań specjalnych można w nich uprać, gdyż te ilości odpowiadają parametrom załadunku i objętości bębna.

 

  Co to jest Współczynnik Modułu Załadunkowego i dlaczego należy o niego pytać?

Na podstawie współczynnika określa się ilość załadunku do bębna o odpowiedniej pojemności. Dlatego pisaliśmy, że pojemność bębna jest kluczowym parametrem.

Przyjęte jest, że współczynnik:

  • dla pralnic wynosi 1:10
  • dla suszarek bębnowych wynosi 1:20

Ale w praktyce:

  • dla pralnic wynosi 1:9 do 1:10
  • dla suszarek bębnowych wynosi 1:18 - 1:22

To są drobne niuanse wynikające z konstrukcji, wagi urządzenia i zastosowanych technologii, ale nadal w poprawnym zakresie.

Nie wszyscy producenci podają ten parametr, ale spokojnie - możemy go sobie sami łatwo wyliczyć.

Warto wiedzieć, że im wyższa cyfra tym dla klienta lepiej. 1:22 jest lepsze niż 1:18. Dlaczego?
No to liczymy: przykładowo w suszarce mamy współczynnik 1:18 i bęben o pojemności 360 litrów. Dzieląc 360 przez współczynnik 18 uzyskujemy 20. I to jest waga suchego wkładu tej suszarki w kg.
Ale dla współczynnika 1:20 dla tej samej pojemności bębna wsad wyniesie "tylko" 18 kg (360:20=18). Nie należy się martwić, że jest mniej. W tym wypadku mniej = lepiej.

Ważnym jest by o współczynnik pytać dostawców podczas składania im zapytań. Nie podanie tego parametru może skutkować otrzymaniem oferty na sprzęt słabszej jakości z współczynnikiem np 1:15, co w praktyce spowoduje sztuczne zawyżenie ładowności (marketingowo wygląda to extra) do wielkości 24 kg.

Co daje takie sztuczne zawyżenie?

Sprzedawca może się pochwalić, że jego suszarka jest lepsza bo ma większą ładowność, ale kupujący będzie miał problemy. Większa ładowność w tej samej pojemności bębna spowoduje:

  1. Gorsze pranie i suszenie bo ciaśniej.
  2. Siły wagi załadunku działające na mechanizm stabilizacji, łożyska, silnik, a także konstrukcję urządzenia są dużo wyższe.

Podsumowując:
Urządzenie z mniejszym wsadem proporcjonalnie do wielkości bębna wypierze i wysuszy lepiej, gdyż jest więcej miejsca na ruch ubrania wewnątrz. Będą mniejsze wibracje i drgania konstrukcji pralnicy przenoszone także na obiekt, a podzespoły urządzenia nie będą narażone na duże obciążenia prowadzące do zużycia lub awarii.
Jeśli producent oferuje Wam pralnicę z Współczynnikiem Modułu Załadunkowego 1:10 (wyższym) to jest to lepiej niż 1:9, a suszarkę z współczynnikiem 1:20 (wyższym) to jest to lepiej od 1:18.
Wartości wyższe są lepsze, niższe gorsze. Wartości poniżej 1:9 dla pralnic i 1:18 dla suszarek są podejrzane i odradzamy takie urządzenia z serii profesjonalnych. Drobnym wyjątkiem są urządzenia półprofesjonalne gdzie współczynnik dla pralnic nie spadnie poniżej 1:8, a suszarek poniżej 1:18 (18 jest wartością w zasadzie graniczną dla wszystkich typów).

 

  Nie daj się zwieść!

W walce o klienta można spotkać na rynku nieprofesjonalne działania sprzedawców, którzy oferują pralki (celowo nie nazywamy ich pralnicami bo nimi nie są) strażakom za 3, 4 czy 5 tyś zł. Uważajcie, to są po prostu zwykłe pralki domowe tyle, że z dużą (jak na pralki domowe) ładownością 10-12 kg. Nic ponadto. Zakup takiego produktu to kilka tyś zł wyrzucone "w błoto". Świadome oferowanie takich produktów strażakom - którzy nie muszą się przecież znać na tej w sumie trudnej tematyce, a w zaufaniu do sprzedawcy akceptują takie oferty - jest marnowaniem publicznych środków i po prostu nieetyczne.
Powtórzmy jeszcze raz: do specjalistycznego prania specjalistycznej odzież należy używać tylko specjalistycznych maszyn i tylko specjalistycznych środków piorących. Gdyby tak nie było, pralnice profesjonalne nie byłyby na świecie w ogóle potrzebne.

 

  Jak pozyskać środki na pralnice?

Poza tradycyjnymi formami corocznych dotacji z KSRG itp lub środków z budżetu gminy, warto spróbować także nw opcji:

budżet obywatelski (partycypacyjny)
 fundusz sołecki
 zbiórka celowa wśród mieszkańców miejscowości, w formie bezpośredniej lub np. sprzedaży kalendarzy strażackich
 darowizna/sponsoring z większego zakłady pracy / przemysłowego itp
 zbiórka złomu w swoim regionie / miejscowości. Poprosić mieszkańców by zwozili złom, cel zakup pralnicy.

 Można też szukać dotacji wg kluczy: ekologia, oszczędzanie wody, ochrona środowiska np. w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) czy fundacjach ekologicznych lub fundacji Orlen czy Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.


Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem profesjonalnych produktów przeznaczonych dla jednostek straży pożarnych:

Jeśli potrzebujesz oferty na pralnice, suszarki czy szafy suszące, nie wahaj się zapytać o nią naszego specjalistę.

 

Zadzwoń do specjalisty w Twojej lokalizacji:

 

Nasi przedstawiciele na Państwa terenie: 

Przedstawiciele Horpol

 

  łódzkie, świętokrzyskie i śląskie607 444 060 lub wyślij

  mazowieckie, podlaskie i lubelskie721 484 222 lub wyślij

  dolnośląskie, opolskie, lubuskie i wielkopolskie605 324 400 lub wyślij

  zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-

       pomorskie, małopolskie i podkarpackie693 044 900 lub wyślij

 

lub napisz na adres horpol@horpol.com podając w zapytaniu swój adres i województwo, a przekażemy Twoje zapytanie właściwej osobie.

 #ŚwiadomePranie  #ZdrowiStrażacy

 

 

Powiązane produkty

Polecane artykuły bloga

Konsekwencje złego wyboru pralki dla straży

Konsekwencje złego wyboru pralki dla straży

16-07-2021
Test prania w 3 różnych pralkach i straty spowodowane praniem w niewłaściwych pralkach. Więcej
Gazetki Horpol

Gazetki Horpol

02-01-2023
Posiadając pod ręką te materiały nie przegapisz żadnej okazji na pozyskanie dobrego sprzętu dla Twojej OSP Więcej
Dotacje KSRG dla jednostek OSP na 2022

Dotacje KSRG dla jednostek OSP na 2022

24-05-2022
Jaki sprzęt podlega dotacji KSRG w 2022? Przedstawiamy kompletny wykaz sprzętu objętego dotacją. Więcej